29 March 2013
Οι νικητές των Game Developers Choice Awards

gdca 01

Ανακοινώθηκαν οι νικητές των φετινών Game Developers Choice Awards.

Lifetime Achievement Winner

  • Dr. Ray Muzyka and Dr. Greg Zeschuk

Pioneer Award Winner

  • Steve Russell

Ambassador Award Winner

  • Chris Melissinos

Audience Award Winner

  • Dishonored (Arkane Studios)

Game of the Year

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
  • The Walking Dead (Telltale Games)
  • Mass Effect 3 (BioWare/Electronic Arts)
  • XCOM: Enemy Unknown (Firaxis Games/2K Games)

Innovation Award

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • Mark of the Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
  • FTL: Faster Than Light (Subset Games)
  • The Unfinished Swan (Giant Sparrow/Sony Computer Entertainment)
  • ZombiU (Ubisoft Montpellier/Ubisoft)

Best Audio

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • Hotline Miami (Dennaton Games/Devolver Digital)
  • Sound Shapes (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
  • Assassin's Creed III (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
  • Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)

Best Debut

  • Subset Games (FTL: Faster Than Light)
  • Humble Hearts (Dust: An Elysian Tail)
  • Polytron Corporation (Fez)
  • Giant Sparrow (The Unfinished Swan)
  • Fireproof Games (The Room )

Best Downloadable Game

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • The Walking Dead (Telltale Games)
  • Spelunky (Derek Yu/Andy Hull)
  • Trials: Evolution (RedLynx/Microsoft Studios)
  • Mark Of The Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)

Best Game Design

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
  • Mark Of The Ninja (Klei Entertainment/Microsoft Studios)
  • Spelunky (Derek Yu/Andy Hull)
  • XCOM: Enemy Unknown (Firaxis Games/2K Games)

Best Handheld/Mobile Game

  • The Room (Fireproof Games)
  • Gravity Rush (SCE Japan Studio/Sony Computer Entertainment)
  • Hero Academy (Robot Entertainment)
  • Sound Shapes (Queasy Games/Sony Computer Entertainment)
  • Kid Icarus: Uprising (Sora/Nintendo)

Best Narrative

  • The Walking Dead (Telltale Games)
  • Spec Ops: The Line (Yager Entertainment/2K Games)
  • Mass Effect 3 (BioWare/Electronic Arts)
  • Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
  • Virtue's Last Reward (Chunsoft/Aksys Games)

Best Technology

  • Far Cry 3 (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
  • PlanetSide 2 (Sony Online Entertainment)
  • Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)
  • Call of Duty: Black Ops II (Treyarch/Activision)
  • Assassin's Creed III (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Best Visual Arts

  • Journey (Thatgamecompany/Sony Computer Entertainment)
  • Borderlands 2 (Gearbox Software/2K Games)
  • Far Cry 3 (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
  • Dishonored (Arkane Studios/Bethesda Softworks)
  • Halo 4 (343 Industries/Microsoft Studios)
Similar
Comments
Αυτή η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί cookies. Εφόσον χρησιμοποιείτε το web-site μας, συμφωνείτε με τη χρήση των cookie απο εμάς.Μάθετε περισσότεραΑποδοχή